English
اخبار بین المللی

• واژه‌نامه2015 XBRL GL به عنوان یک توصیه منتشر شد.

واژه‌نامه2015 XBRL GL نهایی شده و به عنوان یک "توصیه" منتشر گردید. این بدان معنی است که واژه‌نامه مذکور به حالت پایدار رسیده و برای پذیرش و پیاده‌سازی در سطح جهانی آماده شده است.

هدف XBRL GL مدیریت موثر اطلاعات مالی و کسب و کاری درون سازمانی مانند کلیه مطالب موجود در کدینگ حساب ها‌، سوابق تراکنش‌های مالی، غیر مالی و ... می باشد. XBRL GL با برقراری ارتباط میان صورت‌های مالی سطح بالا، دفاتر کل و اطلاعات حساب‌های موجود در سامانه‌های عملیاتی شرکت‌ها مانند سامانه‌های ERP، اطلاعات کاملی را در اختیار حسابرسان و دیگر ذینفعان قرار می‌دهد. این واژه‌نامه در کنار ساختار شفاف و منسجم خود بسیار انعطاف‌پذیر بوده و امکان تغییر ماژول‌های مورد نظر برای کاربردهای مختلف را فراهم می‌کند.

XBRL GL برای جمع‌آوری اطلاعات به کدینگ حساب ها‌ نیازی ندارد، اما می توان برای ایجاد مطابقت میان فهرست قدیمی حساب ها‌ و جزئیات حسابداری با کدینگ حساب ها‌ از آن استفاده نموده و از این طریق ارتباطات داخلی کسب و کار را بهبود بخشید.

لازم به ذکر است که XBRL GL در امر تهیه صورت های مالی تلفیقی می تواند بسیار مفید واقع شود.


• انتشار واژه نامه IFRS 2015

واژه نامه IFRS 2015 توسط تیم XBRL کمیسیون استانداردهای حسابداری بین المللی(IASB) در تاریخ 11 مارچ 2015 منتشر شده است. واژه نامه IFRS مبنای پیاده سازی بسیاری از پروژه های XBRL در سرتاسر دنیا بوده و پذیرش و استفاده فزاینده از آن در بازارهای سرمایه جهان در سالهای اخیر، نشان دهنده پتانسیل بالقوه این استاندارد به عنوان بستری واحد برای گزارشگری مالی است. واژه نامه IFRS 2015 از طریق سایت www.ifrs.org قابل دریافت مي باشد.


• بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی XBRL از تاریخ 8 الی 10 سپتامبر 2015 در کپنهاگ دانمارک برگزار خواهد شد.

XBRL تنها یک استاندارد نیست – بلکه انجمنی جهانی متشکل از بخشهای مختلف برای بهبود گزارشگری کسب و کار از طریق داده‌های ساختارمند می باشد. تعامل چهره به چهره با فعالان و متخصصان این حوزه مزیتی مهم است که تنها از طریق شرکت در کنفرانس های بین المللی امکان پذیر خواهد بود. آشنایی با مطالعات موردی و تجریبات جهانی پیاده سازی این استاندارد، امکان مشارکت در بحث‌های تعاملی و بهره گیری از تجربیات ارائه شده توسط پیشگامان در حوزه های مختلف فنی، تجاری و نظارتی، تنها بخشی از دستاوردهای شرکت در این رویداد مهم می باشد.

بی شک آشنایی با مزایای ملموس گزارشگری مبتنی بر XBRL و چگونگی استفاده از این داده ها در جهت ایجاد دسترسی و قابلیت مقایسه بهتر و همچنین قابلیت اعتماد بیشتر، علاوه بر اینکه ایده های لازم برای پیاده سازی و بهره‌برداری مطلوب از XBRL را در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد، پایه گذار ارتباطات لازم با افراد و سازمانهای حرفه ای فعال در این حوزه برای اجرایی نمودن این استاندارد در هر کشور نیز خواهد بود.


• اجبار عربستان سعودی به استفاده از بستر جدید فایل بندی

 وزارت صنعت و تجارت عربستان سعودی(MCI) اقدام به راه‌اندازی بستری جدید به نام Qawaem برای گزارشگری الکترونیک مبتنی بر XBRL نموده است. بدین ترتیب، شرکت های تجاری از این پس ملزم به ارسال صورتهای مالی تلفیقی خود از طریق این بستر می باشند. همزمان با اول ژانویه سال جاری میلادی، شرکت ها و حسابداران خبره می بایست در کلیه مراحل فرایند تهیه و ممیزی گزارشات خود از پورتال وب Qawaem استفاده کنند و ارسال صورتهای مالی مذکور در قالب کاغذی قابل قبول نمی باشد.

راه اندازی این بستر جدید مثال دیگری از اجرای یک پروژه XBRL با همکاری متقابل میان بخش خصوصی و دولتی با سازمان حسابداران عمومی مورد تأیید و بخش زکات و درآمدها است که از طریق افزایش شفافیت گزارشات و کارآمدتر شدن آنها، باعث منتفع شدن کلیه ذینفعان زنجیره گزارشگری خواهد شد. همچنین پیش‌بینی می شود که Qawaem ابزارهای تصمیم‌گیری بیشتر و اطلاعات مالی دقیق‌تری در اختیار برنامه‌ریزان تجاری و اقتصادی قرار داده و راهبری شرکتی را بهبود بخشد.


• انتشار اولین نسخه سند "راهنمای واژه‌نامه XBRL" برای نهادهای نظارتی و استاندارد گذاران

 سازمان بین المللی XBRL با هدف بهبود کیفیت و مطلوبیت گزارش‌گری، "اولین سند راهنمای واژه‌نامه (XBRL Taxonomy Guidance Document) "XBRL را منتشر نموده است. این سند که ارتباط بین اهداف خاص گزارش‌گری با گزینه های طراحی معماری و بهترین تجربیات را برقرار می نماید مشتمل بر موارد زیر می باشد:
•  گزینه های معماری برای برنامه‌های فایل‌بندی
•  مدل‌سازی داده
•  کاربرد ویژگی‌های معماری واژه‌نامه
رئیس انجمن بهترین تجربیات XBRL در این خصوص گفت: هدف از انتشار سند "راهنمای واژه‌نامه XBRL" تجویز رویکردهای خاص نیست بلکه آگاهسازی معماران واژه نامه نسبت به تأثیرات احتمالی تصمیمات مربوط به معماری واژه ‌نامه بر پیاده سازی XBRL از جمله اهداف مهم مستند مذکور می باشد. وی همچنین نقش این سند را در به اشتراک گذاری دانش در میان کلیه ذینفعان پروژه پیاده سازی XBRL مهم توصیف نمود. این مستند که مبتنی بر تجزیه و تحلیل اطلاعات واژه نامه های در حال استفاده و همچنین تجارب و دانش مشترک جامعه XBRL تهیه شده، با بررسی مزایا و معایب رویکردهای مختلف معماری واژه نامه، بستری برای تصمیم گیری منطقی و کاهش ریسک در اختیار معماران واژه نامه قرار داده و به سازمانها اجازه می دهد تا واژه نامه XBRL خود را به گونه ای طراحی نمایند که اهداف کسب و کاری آنها بهتر پوشش داده شود. لازم به ذکر است که این مستند اولین نسخه منتشر شده بوده و پاسخ به نیازهای مستمر مربوط به دیگر جنبه های معماری واژه ‌نامه در نسخه‌های آتی مدنظر قرار خواهد گرفت. نسخه مذکور در حال حاضر جهت اخذ بازخورد در دسترس استفاده کنندگان قرار گرفته است. جهت دریافت سند "راهنمای واژه‌نامه XBRL" اینجا را کلیک نمایید.


• مشخصه Table Linkbase به عنوان یک توصیه منتشر شد.

 مشخصه Table Linkbase توسط کمیته استانداردهای XBRL و کارگروه Rendering نهایی و منتشر شد. این مشخصه امکان جمع آوری داده از مدلهای داده پیچیده که دارای ابعاد مختلفی هستند را فراهم نموده و از این طریق باعث توانمندی بیشتر مجموعه مشخصه-های XBRL شده است. لازم به ذکر است که توصیه های منتشر شده توسط سازمان بین المللی XBRL به عنوان دستاورد نهایی فرایند استانداردسازی این سازمان محسوب شده و نشان دهنده وضعیت پایدار و مناسب بودن آن برای پذیرش و پیاده سازی می باشد. مشخصه Linkbase Table و مجموعه اسناد پشتیبان آن در سایت XBRL Specification قابل دسترسی می باشد.

  ادامه مطلب


• بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی XBRL از تاریخ 9 الی 11 ژوئن 2014 در اورلاندو فلوریدا برگزار خواهد شد.

این کنفرانس فرصتی برای فعالان و متخصصان این حوزه فراهم می آورد تا آخرین یافته های خود را در حوزه های مختلف گزارشگری، فنی و آکادمیک موضوع به بحث و تبادل نظر گذارند. همچنین در حاشیه این کنفرانس علاوه بر ارائه دوره های آموزشی، نمایشگاهی از تأمین کنندگان نرم افزاری XBRL نیز برگزار خواهد شد.

  ادامه مطلب


• مشخصه Table Linkbase 1.0 برای دریافت بازخورد منتشر شد.

سازمان بین‌المللی XBRL نسخه جدید پیش‌نویس کاری عمومی مربوط به مشخصه Table Linkbase1.0 را تأیید و منتشر نمود. در این پیش‌نویس که مربوط به پایگاه پیوند جدول است نحوه نمایش اطلاعات چندبعدی سند مصداق در قالب جدول تشریح می‌شود.     

  ادامه مطلب


• مشخصه Inline XBRL 1.1 برای بررسی و اظهار نظر نهایی منتشر شد.

آخرین ویرایش نسخه Inline XBRL 1.1 توسط سازمان بین‌المللی XBRL برای بازبینی عمومی منتشر شده و مهلت بازبینی آن تا 5 نوامبر سال جاری تعیین شده است. لازم به ذکر است که (Inline XBRL (iXBRL با ترکیب مؤلفه‌های XBRL و HTML امکان مشاهده اطلاعات اسناد مصداق را در قالب صفحات وب برای کاربران فراهم می‌کند.

  ادامه مطلب

©2013 All rights reserved. Powered by IT Department of SEO.
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سامانه متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار مي باشد.
.نقل قول و استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد
Email: info@seo.ir